
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2.5 mm |
| Gender | Male |
| Connector Type | Shrouded |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Rows | 1 |
| Mating Post Length | 4.22 mm |
| Termination Post Length | 2.3 mm |
Stock: 216
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15734
Ext.Price$0.15734
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15734 | $0.15734 |
| 10 | $0.14007 | $1.40070 |
| 50 | $0.12470 | $6.23500 |
| 100 | $0.10532 | $10.53200 |
| 500 | $0.08895 | $44.47500 |
| 1000 | $0.08485 | $84.85000 |
| 3000 | $0.08094 | $242.82000 |
| 5000 | $0.07722 | $386.10000 |
